Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Święcanach

Pierwsza wizyta w ramach programu Erasmus+, Ede, Holandia.

W dniach 13 – 19 marca 2016 r. sześcioro uczniów pod opieką dwóch nauczycieli Zespołu Szkół Publicznych w Święcanach wzięło udział w pierwszym wyjeździe edukacyjnym w ramach realizowanego projektu Erasmus+ pt. „Youth to Business Enterprise”.

Holenderscy gospodarze wizyty przygotowali dla wszystkich uczestników bardzo bogaty program zajęć edukacyjnych, które zapoznały uczestników z ideą projektu i pozwoliły poczynić pierwsze kroki w zdobywaniu wiedzy koniecznej do założenia własnej firmy. Po zaprezentowaniu własnych szkół i miejscowości uczniowie pod nadzorem nauczycieli przystąpili do realizacji powierzonych im na cały tydzień zadań. Na bazie posiadanej wiedzy i umiejętności oraz tego, czego dowiedzą się w czasie poszczególnych dni wizyty mieli w grupach stworzyć prezentacje nt. wymogów koniecznych do założenia własnej firmy oraz przedstawić zarys własnych pomysłów na biznes z uwzględnieniem swoich mocnych i słabych stron. Kolejne dni wizyty były swego rodzaju praktycznymi doświadczeniami z zakładania firmy i jej prowadzenia w warunkach holenderskich. W czasie warsztatów prowadzonych przez menadżera jednej z holenderskich firm i jednocześnie wykładowcę jednego z tamtejszych uniwersytetów uzbroili się w teoretyczną wiedzę w tym zakresie. Odwiedziny w stabilnych firmach z Ede i okolic pozwoliły zobaczyć jak funkcjonują relacje biznesowe na tamtejszym rynku.

Uczniowie odwiedzili zakłady papiernicze, giełdę kwiatów oraz firmę magazynującą produkty spożywcze. Byli też w przyrodniczym muzeum narodowym, gdzie zorganizowano dla nich ścieżkę edukacyjną połączoną z zadaniem polegającym na kształtowaniu umiejętności zdobywania informacji. Najciekawsze jednak doświadczenia czekały na uczestników wymiany podczas wizyty w Nijmegen, gdzie odwiedzili oni muzeum dla niewidomych oraz liczne tzw. startupy, czyli firmy wchodzące na rynek i zdobywające nowych klientów. Wszystkie te firmy współpracują między sobą i udostępniają sobie wzajemnie posiadane zasoby technologiczne i ludzkie, przez co zwiększają swoją atrakcyjność na rynku. W ten sposób uczniowie złożyli wizytę w restauracjach, minibrowarze, u producenta miodu, u kaletników, u producenta namiotów wielkopowierzchniowych, w zakładzie obróbki metalu, w firmie zajmującej się renowacją i konstrukcją nowych modeli rowerów czy też w obiektach sportowo rekreacyjnych lub w sali treningowej artystów cyrkowych. Ten ostatni element zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, ponieważ trenujący cyrkowcy wykonali zabawne sztuczki specjalnie dla swoich gości, których zaangażowali do aktywnego w nich udziału. Właściciele poszczególnych firm opowiedzieli o wyzwaniach jakie podejmują w związku ze swoją działalnością a dzieląc się swoim entuzjazmem do prowadzenia własnego interesu z pewnością zachęcili swoich gości do podejmowania niełatwych wyzwań związanych z założeniem własnej firmy.

Zdobyte doświadczenia uczniowie wykorzystali przy tworzeniu wspomnianych wyżej prezentacji, które przedstawili na spotkaniu podsumowującym działania w podjęte trakcie wizyty. Uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentację o wymaganiach, jakie należy spełnić aby założyć firmę w Polsce.

Ostatni dzień pobytu w Holandii był okazją do zwiedzenia jej stolicy, Amsterdamu, który na wszystkich zrobił ogromne wrażenie. Największe jednak emocje towarzyszyły chwilom pożegnania z rodzinami goszczącymi, które odprowadziły wszystkich naszych uczniów na lotnisko. Padło wtedy wiele zapewnień o wzajemnych odwiedzinach w przyszłości.

Zapraszamy do obejrzenia filmików znajdujących się w zakładce Erasmus+ będących relacjami z pobytu oraz filmiku prezentującego naszą szkołę i miejscowość opracowanego przez nasz zespół przed wyjazdem.

 

Szkolny koordynator projektu

Artur Gruszka